Episode 13.1 – Ash Vacuum: Öteki Dünya’ya Doğru

Episode 13.1’de 99 level üzeri canavarlar ile yeni maceralara Dimensional Rift’in (Boyutsal Yarık) öte yanındaki tamamıyla yeni dünyaya büyük ihtimalle 4 Haziran Perşembe günü dalabileceksiniz.

Ash Vacuum – Öteki Dünyanın BaşlangıcıLaphine ve Safa‘lar arasındaki çatışma ve Öteki Dünya’nın hikayesini başlatıyor. Yakında, United Expedition (Keşif Heyeti) üyeleri, cesur maceracıları yarıktan öteki dünyaya ulaştıracak Morroc Dimensional Rift’in kapısını açacaklar.

Fakat kim gönüllü olarak boyutsal yarıktan geçip, herkesin az ya da çok gizlice korktuğu dünyaya girecek? Dünyanın yarasından patlayan ışığın ötesinde bir dünya var mı? Işık sadece bir yanılsama, Satan Morroc – Şeytan – tarafından kurulan bir tuzak mı? Veya tanrılar tarafından yapılan başka bir sınav mı?


 • Episode 13.1: Ash Vacuum yeni haritalar, yeni canavarlar ve yeni questler
 • WoE: SE haritalarına bir guild zindan etkinliği ve yeni guild zindanları
 • İki yeni GodLike eşya
 • Yeni bir Memorial Dungeon: Memory of the Orcs
 • Krieger von Midgard adında yeni bir battlefield
 • Yetenek Ağacı Kullanıcı Arabirimi güncellendi
 • 1:1 Ticaret Kullanıcı Arabirimi güncellendi
 • Thanatos quest’in güncellenmiş bir sürümü
 • Belirli questler için seviye gereksinimleri değişecek
 • Novice karakterler resepsiyonist ile konuşarak doğrudan Novice Training Ground’dan seçtikleri şehre gidebilecekler. Ayrıca eşya-ile-ilgili bazı Novice Training Ground ayarları değişecektir
 • 75 adet yeni eşya (37 adet Episode 13.1, 38 adet Battlefield ödül eşyası)

Bu önizlemede yer almanyan değişiklerle ilgili bir değişiklik kaydı yakın zamanda yayınlanacaktır.


Midgard Kıtasının üç bölgesi – Rune-Midgart, Schwaltzvald Republic, Arunafeltz – Ash Vacuum denilen dünyayı keşfetme ortak amacında birleşti. Bu nedenle, United Expedition adıyla bir keşif kampı kurdular. Boyutsal yarığın diğer tarafında bulunan, bu başlangıç noktasından bilinmeyene seyahatine başlayabilirsin.

Ama dikkatli ol ve kime güveneceğine iki kere düşün: Ulusal gurur ve sorumluluk nesilden nesle geçiyor gibi görünse de, orada kendi ulusunun çıkarları için birliğin yönetimini almak için iç mücadeleler var.

Ülkelerin herhangi birisine çok fazla üstünlük vermekten kaçınmak için, üç ülkenin liderleri, keşif heyetinin komutasını, usta paralı asker olarak onurlu bir şöhrete sahip, Commander Hibba Agip’e vermek için anlaştılar. Commander Hibba Agip, keşif heyetini astları Abidal ve Ingrid‘le birlikte yönetiyor.


Her ne kadar Otherworld’da keşfedecek çok yer olsa da, aşağıdaki önizleme en önemli questler hakkında seni bilgilendirecek:

Quest: The Insatiable Greed of the Humans… Onward to the Otherworld

Migdard kıtasına Dimensional Rift’i getiren büyük sonrasında, şimdi açgözlülükle Otherworld’da kendi toprakları genişletmek isteyen birkaç parti bulunmaktadır. Prontera sarayındaki Warrior Recruiter’ı ziyaret et ve yeni dünyanın sihirli tarafından bozulmuş birkaç kişin hedefleri ve niyetleri hakkında bilgi edin.

Quest: Familiarizing with New Surroundings

Sonunda yeni dünya’ya vardın. Ash Vacuum’da ki ilk adımlarının ani bir ölümle sonuçlanmaması için keşif kampının girişinde duran Marian ile konuş. Bu quest keşif kampı boyunca sana rehberlik edecek.

Quest: Accepting New Surroundings

Schwaltzvald Cumhuriyetinden Scholar Rumis Block, ondan büyük ikiz erkek kardeşi tarafından Ash Vacuum’a sürüklendi. Yeni dünyanın havası gözünü korkuttuğundan, Rumis keşif kampınından ayrılmayı reddediyor. Ash Vacuum dünyası hakkında daha fazla bilgi edinebilmeleri için araştırma görevinde Rumis ve Terris’e yardım et.

Quest: Feud in the United Expedition

Kamp çadırlarının birindeki bir memurun, United Expedition üyelerinin arasındaki çatışmalarla uğraşmak zorunda kaldığı için sinirleri bozuk. Özellikle sık sık tartışan üç yazıcı hakkında endişeli, önemli bir toplantı için işbirliği yapmaları için ona yardım etmelisin. Bu quest’e başlayabilmek için “The Insatiable Greed of the Humans” questini tamamlamanız gerektiğini unutmayın. Bu questi tamamladığında, yazıcılara bazı eşyaları getirirsen geleneksel aperatifler alabilirsiniz.

Quest: Report to the Mainland

United Expedition, Ash Vacuum’u sorunsuzca keşferken; yönetim, anakaraya bir yolculuk raporunu yollamayı istiyor. Ancak bu questi yapabilmek için Episode 13.1’deki diğer questleri tamamlamalısın. Daha sonra Staff Officer Abidal üç ülkenin liderlerine keşif raporunu teslim etmeni isteyecek. Fakat görev göründüğünden daha tehlikeli…

Quest: The Dandelion request continues – Morroc Pursuit Party

Dandelion organizasyonu için tamamlamak zorunda kaldığın önemli görevi hatırlıyor musun? United Midgard Expedition karargâhının olduğu binanın ikinci katındaki bir ofiste duran Takip Parti Lideri Echinacea’yla (Pursuit Party Leader) konuş. Kidd adındaki eski bir dost ve sana önemli bir görev verecek. Kidd’in ortağı Rin’i Midgard’da bul ve Morroc’la ilgili tüm esrarın merkezinde olduğu anlaşılan tehlikeli Rayan Moore’yu takibinde ona yardım et.


Schwaltzvald Cumhuriyeti ve Arunafeltz’e, her biri dehşet verici yeni canavarlar, ödüller ve maceralarla dolu birer guild zindanı ekleniyor. Normal seviye kazanmanın yanında guildler olarak heyecan verici bir questi yan etkinlik kabul edebilecek:

Cüce Morestone (Dwarf), Midgard kıtasında dolaşan ve nadir mineralleri arayan bir maden toplayıcı. Evini dekore etmek için kullandığı yeni ve benzersiz mineralleri bulmak için uzaklara gidecek. Onun bütün kıtada kazmadığı bir çukur yoktur. Yeni maceralara atılmak için, Valfreya ve Nidaboel‘deki halka kapalı alanların tekrar açıldığı haberlerinden sonra Schwaltzvald Cumhuriyeti ve Arunafeltz’e geldi. Bu arazilerde kazı yaparken henüz bilinmeyen bir her buldu.

Schwaltzvald ve Arunafeltz zindanlarında bulunan Kublin adındaki bir cin (goblin) öldürüldüğünde “Pick” adı verilen bir eşya düşürüyor. Cin öldüğünde, zindanda belirli bir yerde Morestone ortaya çıkacak ve onunla konuşarak sırrı hakkında daha fazla bilgi edinme şansınız olacak. Eğer ona pick’i verirsen guild üyelerini ve seni özel bir haritaya yollayacak. “Paper Scavenger” etkinliğinde başarılı olup Pierrot’s Treasure Chest kazanmayı becerebilecek misin? Eğer birkaç kez tekrar etmek istersen, etkinlik tekrarlanabilir.


İki yeni GodLike eşya oyuna eklenecek. Bu yeni güçlü eşyaları karşılayacak kadar zengin olan oyuncular yeni questi yapabilir. Eşyaları yaratmak için ilk olarak, eşyaların elde edilebildiği haritaya erişmek zorundasın. Daha fazla bilgi edinmek için Schwaltzvald Cumhuriyeti ve Arunafeltz bulunan kaleleri ziyaret edin. Kuşkusuz kaçırmak istemeyeceğin bu inanılmaz eşyalar bir göz atın:

Brynhild

Brynhild yiğit valkyrie’lerden biridir, anlamı ‘savaşçının zırhı’dır.

Base level*20 MHP arttırımı. Base Lv*5 MSP arttırımı.

Fiziksel saldırı gücü 10%, Büyü saldırı gücü 10% arttırımı.

MDEF + 10
İtilemez, refine edilemez ve yok edilemez.

Eşya tipi : Zırh Defansı : 10

Ağırlık : 40

Gerekli Seviye : 94

Uygun Meslekler : Hepsi

Asprika

Dünyanın mevcut bütün ışıklarından yapılmış bir kanat. Bu kelime ‘tanrıların ışığı’ anlamına gelir.

Tüm niteliklerin fiziksel saldırına karşı %30 bağışıklık sağlar.

FLEE + 30, MDEF + 5.

Teleport Lv1.

Refine edilemez veya yok edilemez.

Eşya Tipi : Manteau Savunma : 5

Ağırlık : 40

Gerekli Seviye : 94

Uygun Meslekler : Hepsi


Memorial Dungeons Endless Tower ve Sealed Shrine ek olarak Episode 13.1, üçüncü Memorial Dungeon: Memory of the Orcs’ı tanıtıyor. Düşük seviyeli kullanıcılar için, ama aynı zamanda diğerleri içinde anılarını anlatmaları için harika bir yer, 30 level’in üzerinde ki tüm oyuncular bu yeraltı âlemine girebilir. Bu katman zindanına girmek için batı Orc village merkezinin yakın NPC ile konuşun.

En azından bir canavarı öldürdüğünde, NPC Kurger seninle konuşmayı kabul edecek ve zindanı aktif edebileceksin. Onun talimatlarını dinlemen önemlidir: Sadece belirli Orcları ve normal olanları öldürmemelisin, aksi takdirde durum senin için biraz tehlikeli olabilir…

Eğer bu hayatta kalmayı başarabilirsen Kurger, zindandanın çeşitli aşamaları boyunca seni yönlendirecektir. Zindan süresi iki saattir, ama mağaraya belirli bir süre sonra tekrar girebilirsin.


Yeni Krieger von Midgard savaş alanı, oyuncuları birbirlerine karşı bir 5’e 5 modunda savaşması için davet ediyor. Üç farklı bracket vardır, biri 60 lvl’den düşük oyuncular, biri 60 ila 80 arası oyuncular, diğeri ise 80 lvl üzeri oyuncular içindir.

Hazır olunca Guillaume veya Croix fraksiyonu için iki NPC’den birinden kayıt olun. Her savaş en fazla kadar 5 dakika sürer. Savaşın sonunda ve sonuç belli olduğunda, tüm oyuncular 30 saniyede kazandıkları puan talep etmeleri için giriş alanına ışınlanacaklardır.

Kazanmak için bir takım diğer takımın üyelerini öldürmelidir. Beş dakika sonunda her takım üyeleri hâlâ hayatta ise, en çok üyesi hayatta kalan takım kazanır.

Savaşı kazanmak, toplamda 38 adet donanım ile takas edilebilir KVM puanı ile ödüllendirilir.

Artık bu bir bakışta tüm yeteneklerinizi görebileceğiniz yeni Yetenek Ağacı penceresi ve geleneksel Yetenek Kısayol penceresi arasında pencerenin sağüst köşesinde ki butona basarak geçiş yapabilirsiniz.

 • Novice, 1st, 2nd ve transcended mesleklerin yetenekleri artık farklı sekmede yer alıyor.
 • Bir onay düğmesini istenmeyen yeteneklerin öğrenmesini önlemek için uygulanmıştır. Yetenek puanınızı kazandıktan sonra, değişiklikleri uygulamak için onay butonuna basmalısınız. Ayrıca yetenekleri kısayol çubuğuna sürüklemeden önce yetenek puanlarını dağılımınızı onaylamak zorundasınız.
 • Yetenek Ağacı penceresinde, simgelerin üzerinden imleci hareket ettirerek yetenek açıklamaları ve yetenek gereksinimlerini kontrol edebilirsiniz.
 • Öğrendiğiniz yetenekler pembe ikonlarla gösterilecektir.
 • Kullanılamayan veya henüz öğrenmediğiniz yetenekler gri ikonlarla gösterilecektir.
 • Gerekli yetenekler kırmızı ikonlarla gösterilecektir.
 • Geçici olarak eşyalar tarafından etkinleştirilen yetenekler Yetenek Ağacı penceresinde değil sadece Kısayok Yetenek penceresinde görüntülenecektir.

Episode 13.1 ile iyi eğlencer ve Dimensional Rift’in sizi yenmesine izin vermeyin…

Prontera Tourism Office